Syn.: Artrolobium parviflorum Desv., Coronilla parviflora Willd., Coronilla rostrata Boiss. et Spruner
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Securigera parviflora
Rozšíření: Nepříliš velký areál se rozkládá ve východním Středozemí při pobřeží Řecka, jižní Albánie, dále v západním a jižním Turecku, Sýrii, Libanonu a v Izraeli, jakož i na ostrovech, např. na Krétě, Rhodu, Samu a Chiu, ale i na Kypru.
Ekologie: Provází nezapojenou travinobylinnou vegetaci na vápencích a na zpevněných píscích, ale roste i na úhorech. Roste převážně podél pobřeží, ale vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Securigera parviflora
Popis: Jednoletá bylina vysoká 8–40 cm. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 4–6 jařmy; lístky jsou klínovité, 0,5–2 cm dlouhé, na vrcholu vykrojené; palisty jsou vejčité. Květy jsou uspořádány v okolících; kalich je trubkovitý; koruna je 0,8–1,1 cm dlouhá, bílá, růžovofialová, ale vzácně i žlutá; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Struky jsou 3–7 cm dlouhé a 2–3,5 mm široké, zahnuté, s 4–8 zaškrceními.
Poznámka: Zvláštností je existence rostlin s odlišně zbarvenými květy, které mohou, ale nemusí tvořit samostatné populace. Barva květů ale nekoreluje s jejich velikostí.
Securigera parviflora
Securigera parviflora
Securigera parviflora
Securigera parviflora
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 15. a 16. 5. 2011 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere a pohoří Taurus, Akseki).