SEDUM ANGLICUM Huds. – rozchodník

Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Sedum anglicum

Rozšíření: Pochází ze západní Evropy, kde roste ve středním a jižním Norsku, jižním Švédsku, v Dánsku, na Britských ostrovech, v západní Francii a na Pyrenejském poloostrově. Výskyt v Maroku se nejspíše vztahuje k blízce příbuznému druhu Sedum melanantherum.

Ekologie: Stanovištěm jsou především skalní štěrbiny a terásky, také roste na zídkách a na písčinách. Mnohem hojnější je na mořském pobřeží než ve vnitrozemí. Preferuje mělké kyselé půdy, ale nevadí mu slaný sprej. Vystupuje do nadmořských výšek 2700 m.

Sedum anglicum

Popis: Drobná lysá sukulentní bylina, tvoří nevelké polštářky a vystoupavé tenké lodyhy vysoké nejvýš 12 cm, zatímco sterilní výběžky jsou 0,2–1,5 cm dlouhé. Listy jsou střídavé, dužnaté, krátce válcovité až téměř kulovité, (1–)2,5–4,5 mm dlouhé, sivé až namodralé, často červeně naběhlé, na bázi se zřetelnou ostruhou, na vrcholu tupé. Květenství tvoří obvykle dvojvijany; listeny připomínají listy; květy jsou 5četné, téměř přisedlé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 2–4(–5) mm dlouhé, špičaté; korunní lístky jsou volné, čárkovitě kopinaté, 3,5–8(–10) mm dlouhé, bílé, špičaté; tyčinek je 10, kratších než koruna, nitky jsou bílé, prašníky nachové; plodolistů je 5, volných. Plodem je hvězdovité souplodí měchýřků 2,5–4,5 mm dlouhých.

Sedum anglicum
Sedum anglicum
Sedum anglicum

Fotografováno ve dnech 26. a 27. 8. 2018 (Španělsko, Asturie, Cudillero, Playa de San Pedro a Playa del Silencio).