Syn.: Amerosedum divergens (S. Watson) Á. Löve et D. Löve
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Sedum divergens
Rozšíření: Areál se táhne v Severní Americe převážně při pacifickém pobřeží od jižní části Aljašky po Oregon, ve vnitrozemí je mnohem vzácnější.
Ekologie: Na mělkých kamenitých půdách na skalních výchozech, od pobřeží až do nadmořských výšek 2300 m.
Amerosedum divergens
Popis: Vytrvalá lysá sukulentní polštářovitá bylina, dorůstající výšky 6–10 cm; lodyhy přímé, hustě olistěné. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obvejčité až téměř okrouhlé, poněkud zploštělé, 4–9 mm dlouhé a 4–6 mm široké, na bázi poněkud objímavé a na vrcholu zaokrouhlené; lodyžní listy jsou protáhlejší. Květenství tvoří 2–3 vijany s 2–8 květy, větve jsou přímé nebo vyhnuté; květní stopky jsou 0,5–4 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 5(–7)četné; kališní lístky jsou na bázi srostlé, přímé, vejčité, 2–3 mm dlouhé, zelené; korunní lístky jsou víceméně hvězdicovitě rozestálé, kopinaté, asi 6 mm dlouhé, žluté, na vrcholu špičaté nebo hrotité; tyčinky jsou žluté; pestíků může být více než korunních lístků. Měchýřky tvoří souplodí, za zralosti jsou hvězdovitě rozestálé, žlutohnědé až červenohnědé.
Sedum divergens
Sedum divergens
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Mt. Robson Provincial Park, cestou ke Kinney Lake).