Syn.: Aizopsis hybrida (L.) Grulich, Anacampseros hybrida (L.) Haw., Phedimus hybridus (L.) t´Hart
Česká jména: rozchodník zvrhlý (Kubát 2002), tlusták zvrhlý, rozchodník zvrhlý (Hejný et Slavík 2003)
Slovenská jména: aizopsis hybridný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Sedum hybridum
Rozšíření: Původní areál se táhne v Rusku od Uralu do Zabajkalska, v pohoří Altaj přesahuje do Mongolska. Běžně pěstovaná rostlina, i v ČR občas zplaňuje.
Ekologie: Roste na mělkých kamenitých půdách na suchých výslunných stanovištích nebo ve světlých lesích.
Sedum hybridum
Popis: Vytrvalá vždyzelená sukulentní bylina; lodyhy jsou plazivé až vystoupavé, na bázi poněkud dřevnatějící, hustě olistěné, vysoké 10–20(–30) cm. Listy jsou střídavé, lupenité, ploché, obkopinaté až kopisťovité, 1,5–3,5 cm dlouhé a 0,8–1,8 cm široké, živě zelené. Květenství tvoří vidličnatě větvené vijany; květy jsou přisedlé, 5četné; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé, jejich cípy jsou úzce trojúhlenílovité; korunní lístky jsou volné, hvězdovitě rozestálé, kopinaté, 5,5–6,5 mm dlouhé, sytě žluté; tyčinky jsou ve 2 kruzích; jsou na bázi srostlé, s podélnou rýhou. Plody jsou dřevnaté, 7–8 mm dlouhé, rozestálé měchýřky.
Záměny: Tomuto druhu se podobá běžně pěstovaný, původem kavkazský rozchodník Sedum spurium. Ten však nikdy nemá květy výrazně žluté, ale bílé, růžové nebo červené, a jeho lodyhy nikdy ani na bázi nedřevnatí.
Poznámka: Patří do příbuzenské skupiny asi 7 druhů rozchodníků, které rostou především na jižním okraji Sibiře a ve východní Asii. Jsou mezi nimi typy s vystoupavými i přímými lodyhami (ty vzrůstem připomínají naše Hylotelephium maximum). Všechny se vyznačují sytě žlutými květy a odlišným typem měchýřků.
Sedum hybridum
Sedum hybridum
Sedum hybridum
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 21. 7. 2013 (Vrbice).