SEDUM MONREGALENSE Balb. – rozchodník

Syn.: Oreosedum monregalense (Balb.) Grulich, Sedum cruciatum Desf., Sedum luteovirens Briq.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum monregalense

Rozšíření: Roste v jihozápadních Alpách a severních a středních Apeninách, od jihovýchodní Francie po střední Itálii, také na Korsice.

Ekologie: Provází terásky skalek a řídké trávníky na mělké kamenité půdě, v nadmořské výšce 500–2100 m, nejčastěji v okolí horní hranice lesa.

Sedum monregalense

Popis: Vytrvalá dužnatá bylina, tvořící drobné trsíky sterilních výběžků; květonosné lodyhy jsou 5–15 cm vysoké, v horní části kratičce žláznaté. Listy jsou uspořádané v (3–)4(–5)četných přeslenech, pouze nejdolnější jsou vstřícné, jsou shora zploštěle válcovité, asi 7 mm dlouhé, nejširší v horní polovině, na konci zaokrouhlené. Květy tvoří volné latovité květenství, jsou na tenkých žláznatých stopkách; kališní lístky jsou dužnaté, zelené, žláznaté; koruna je pětičetná, korunní lístky jsou volné, kopinaté, asi 5 mm dlouhé, zelenobílé, na vrcholu špičaté; tyčinek je 10; plodolisty jsou nesrostlé. Plody jsou přímé, blanité měchýřky.

Poznámka: Snadno k poznání díky přeslenitě uspořádaným listům ve vyšších částech lodyh; všechny ostatní podobné bělokvěté rozchodníky mají listy střídavé nebo jen vstřícné.

Sedum monregalense
Sedum monregalense
Sedum monregalense

Fotografováno dne 30. 6. 2012 (Česko, Včelná, v kultuře; rostliny pocházejí z Itálie ze severních Apenin, z okolí obce Casone).