SEDUM PRAEALTUM A. DC. – rozchodník

Syn.: Sedum dendroideum subsp. praealtum (A. DC.) R. T. Clausen
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum praealtum

Rozšíření: Roste v Mexiku ve státech Hidalgo, México, Michoacán, Oaxaca, Puebla, Querétaro, Tlaxcala, Veracruz a Chiapas, a dále v Guatemale.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou řídké stálezelené lesy na kamenitých místech, lokality leží v nadmořských výškách 2200–3000 m. Může růst jako terestrická rostlina i jako epifyt.

Sedum praealtum

Popis: Bohatě větvený polokeřík s plazivými i přímými, zelenými nebo červenými stonky. Listy jsou přisedlé, střídavé, obkopinaté, 4–9 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, dužnaté, svěže zelené, na bázi klínovité, na okraji bez žlázek, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květenství je bohatá vrcholičnatá lata tvořená vijany; květní stopky jsou 1–3 mm dlouhé; kališní lístky jsou téměř stejné, 1–3 mm dlouhé, žlutozelené, na bázi bez ostruhy, na vrcholu tupě špičaté; korunní lístky jsou volné, kopinaté, 5–8 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 10; plodolistů je 5, nesrostlých. Po odkvětu vzniká souplodí 4–6 mm dlouhých, přímých nebo rozestálých měchýřků.

Záměny: Podobný druh Sedum dendroideum se liší kratšími a širšími listy, které na okraji nesou řádku prosvítavých žláznatých chlupů. Oba taxony bývají některými badateli spojovány do druhu jediného.

Využití: Občas se pěstuje jako okrasná rostlina.

Sedum praealtum
Sedum praealtum
Sedum praealtum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 2. 2015 (Guatemala, Volcán San Pedro).