Syn.: Anacampseros spuria (M. Bieb.) Haw., Asterosedum spurium (M. Bieb.) Grulich, Spathulata spuria (Bieb.) Á. et D. Löve, Phedimus spurius (M. Bieb.) ‚t Hart – dužnatec pochybný
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Sedum spurium

Sedum spurium

Rozšíření: Pochází ze severovýchodního Turecka a z Kavkazu. V oblasti Evropy a USA je pěstován a často zde zplaňuje. U nás se běžně pěstuje a velice snadno se i šíří.
Ekologie: U nás roste především v okolí lidských sídel, na stanovištích dotčených lidskou činností, okolo cest, na zídkách, hřbitovech apod. Místy se zapojuje i do přirozených společenstev. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalé byliny, které bývají zelené či červeně naběhlé. Výška 5-25 cm. Lodyhy dužnaté, plazivé, kořenující, tvoří husté porosty. Listy lupenité, kopisťovité, v horní polovině vroubkované. Květenství se skládá většinou ze 4 vidličnatě větvených vijanů. Korunní lístky kopinaté, zašpičatělé. Barva většinou různě intenzivně růžová. Plodem jsou měchýřky.
Poznámka: Existuje několik kultivarů. Světle kvetoucí rostliny jsou i světle zelené, tmavě kvetoucí rostliny jsou červeně naběhlé (lodyhy, žilnatina listů). Je to oblíbená skalnička.
Sedum spurium
Fotografováno dne 17. 8. 2005 (Praha–Barrandov).