Syn.: Oreosedum villosum (L.) Grulich, Hjaltalinia villosa (L.) Á. et D. Löwe
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Sedum villosum
Rozšíření: Vyskytuje se v západní polovině Evropy, přibližně od Itálie po západní polovinu Skandinávie, včetně Islandu, Grónska a Labradorských ostrovů u Severní Ameriky. U nás roste velmi vzácně mimo teplé oblasti, a to v Českomoravské vrchovině, v severních Beskydech, v Krušných horách a možná i jinde. Kdysi byl relativně hojný, dnes téměř vyhynulý. Na Slovensku druh neroste.
Ekologie: Roste ve vyšších polohách na rašelinných loukách, při prameništích, většinou na minerálně bohatších půdách. Kvete od června do července.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 10–20 cm vysoká, lodyha poléhavá nebo vystoupavá, na bázi větvená nebo jednoduchá, celá kratičce žláznatá. Listy střídavé, dužnaté, čárkovité až obkopinaté, květenstvím je chocholičnatá lata s bledě růžovými květy o velikosti 4–6 mm. Plody jsou měchýřky.
Ohrožení a ochrana: Rostlina je v posledních desetiletích na výrazném ústupu, na většině lokalit je nezvěstná. Rozchodník huňatý je proto zařazen ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t), náleží mu i nejvyšší stupeň ochrany (§1).
Sedum villosumSedum villosum
Sedum villosum
Fotografováno dne 9. 7. 2005 (Krušné hory, Božídarské rašeliniště).