Syn.: Achimenes albescens Rusby, Fritschiantha benaryi (Regel) Kuntze, Fritschiantha cuneata (Rusby) Kuntze, Fritschiantha major (Baill.) Kuntze, Fritschiantha sylvatica (Kunth) Kuntze, Fritschiantha uniflora (Baill.) Kuntze, Gesneria adenantha Fisch. ex Hanst., Gesneria oxyphylla DC., Gesneria quadrifolia Warsz. ex Hanst., Gesneria sylvatica Kunth, Gloxinia sylvatica (Kunth) Wiehler, Seemannia albescens (Rusby) Fritsch, Seemannia benaryi Regel, Seemannia cuneata Rusby, Seemannia latifolia Fritsch, Seemannia major Baill., Seemannia regnelliana Fritsch, Seemannia ternifolia Regel
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Seemannia sylvatica

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste v Ekvádoru, Peru, Bolívii, jihozápadní Brazílii a v Paraguayi. Zplanění bylo zaznamenáno na Galapágách, ale taky v Indii a na Filipínách.

Ekologie: Terestrická rostlina, roste nejčastěji v zastíněných skalních štěrbinách nebo na kamenitých březích vodních toků.

Seemannia sylvatica

Popis: Bylina s málo větvenou lodyhou, (20–)30–50 cm vysokou, s krátkými tuhými chlupy; oddenek je plazivý a šupinatý. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté až úzce kopinaté, 4,5–9 cm dlouhá a 0,8–2,5 cm široké, drsně chlupaté, zvláště na rubu na žilkách, na rubu světlejší než na líci, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, nejdolejší pár lístků obvykle krátce řapíčkatý; koncový lístek je vejčitý až obvejčitý. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudých hroznech v úžlabí listů; stopka květů je 1,2–1,8 cm dlouhá, krátce pýřitá; kalich je čihovitý, pýřitý, cípy jsou úzce kopinaté, asi dvakrát delší než trubka, rozestálé, na okraji podvinuté; koruna je široce trubkovitá, 2–6 cm dlouhá, poněkud šikmá, červenooranžová, uvnitř žlutá, korunní trubka je nad polovinou poněkud břichatě rozšířená, cípy jsou krátké, trojúhelníkovité, špičaté; tyčinky jsou 4; spodní semeník srůstá z 2 plodolistů. Plodem je tobolka otvírající se 2 švy.

Využití: Ozdobná rostlina, občas se pěstuje. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů, dílem zřejmě hybridního původu.

Poznámka: Oddělení rodu Seemania, do nějž POWO (2020) celkem řadí čtyři jihoamerické druhy, od rodu Gloxinia je dáno především uzpůsobením k opylování ptáky (červené nebo oranžové trubkovité květy). Nově to podpořila i molekulárně biologická data. Jméno odkazuje na německého cestovatele a botanika Bertholda Carla Seemanna (1825–71).

Seemannia sylvatica
Seemannia sylvatica
Seemannia sylvatica
Seemannia sylvatica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Ohaj).