Sekvojah (Sequoyah, známý také jako George Guess, Guest, Gist) se narodil pravděpodobně v roce 1770 v Tuskegee (Tukasee, Taskigi) v Tennessee, zemřel v období 1843–1845 ve státě Tamaulipas, Mexiko. Indiánský filolog.

Jeho jméno známe pouze podle misionářské výslovnosti, původní čerokéské jméno bylo pravděpodobně Sogwali nebo Sikwayi, od sikwo-yi – prasečí noha, možná byl v dětství chromý. Jeho otec byl pravděpodobně obchodník s kožešinami a matka byla dcerou náčelníka kmene Čerokí (Cherokee). Živil se jako kovář, stříbrotepec, byl také bojovníkem svého kmene. Na straně Spojených států se účastnil války proti povstaleckým kmenům Krí (Creek) v letech 1813–1814, bojoval v bitvě u Horseshoe Bend v Arizoně, která válku ukončila.
V roce 1828 se zúčastnil s delegací indiánů různých kmenů jednání ve Washingtonu o půdě v Oklahomě. Po setkání se zástupci jiných kmenů začal cestovat, procestoval Arizonu a New Mexico.
Od roku 1809 pracoval na písmu, které by vystihovalo jazyk národa Cherokee. Zapisoval si slova, používal znaky z latinky i kyrilice, aby vystihl všechny používané zvuky, vytvořil fonetické písmo. V letech 1828–1834 pracoval na slovníku, kterým zachytil bohatost jazyka, také přeložil bibli. Jako pocta jsou po něm pojmenovány školy v Tennessee, v Oklahomě, hora v Great Smoky Mountains atd.

Na jeho počest bylo pojmenováno několik rodů dřevin: Sequoia Endl., sekvoje, Taxodiaceae; Sequoiadendron Buchh., sekvojovec, Taxodiaceae; Metasequoia Hu et Cheng, metasekvoje, Taxodiaceae.
Sequoiadendron