Syn.: Lycopodium fruticulosum Bory ex Willd., Lycopodium membranaceum Desv. in Poir., Selaginella membranacea (Desv.) Spring, Selaginella deliquescens (Spring) Spring
Čeleď: Selaginellaceae P. Beauv. – vranečkovité
Selaginella fruticulosa
Rozšíření: Endemit ostrovů Réunion a Mauritius v Indickém oceánu.
Ekologie: Roste terestricky v podrostu lesa ve středních a vyšších polohách obou ostrovů. Provází místa s vysokými srážkami, ovlivněná každoročním monzunem.
Selaginella fruticulosa
Popis: Drobná rostlina dorůstající výšky kolem 40 cm. Lodyha je plazivá, později se zvedá přímo nebo šikmo vzhůru, postranní větve rostou zpravidla horizontálně. Listy jsou dvoutvaré, vyrůstají ve 4 řadách; postranní listy jsou alespoň na koncích lodyh střechovitě uspořádané, kožovité, asymetrické, 3–5 mm dlouhé a 1–1,7 mm široké, srpovitě zahnuté, na okraji průsvitné, na vrcholu tupé; hřbetní listy přitisklé k lodyze, vejčité, 2–2,7 mm dlouhé a 0,8–1,7 mm široké, zahnuté, s vrcholkem směřujícím nad střed lodyhy. Výtrusné klasy se tvoří na koncích lodyh, jsou 0,5–2,5 cm dlouhé a 1,5 mm široké, čtyřhranné.
Selaginella fruticulosa
Selaginella fruticulosa
Selaginella fruticulosa
Selaginella fruticulosa
Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 9. a 12. 9. 2008 (Réunion, Belouve a Riviére des Marsouins) a Věra Svobodová, dne 15. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).