Syn.: Selaginella montanensis Hieron., Selaginella rosendahlii Hieron. ex Frye, Selaginella rupestris var. columbiana M. E. Jones, Selaginella rupestris f. montanensis (Hieron.) Clute, Selaginella rupestris var. montanensis (Hieron.) M. Broun, Selaginella rupestris f. wallacei (Hieron.) Clute, Selaginella rupestris var. wallacei (Hieron.) Frye, Selaginella wallacei f. columbiana (M. E. Jones) M. Broun
Čeleď: Selaginellaceae P. Beauv. – vranečkovité
Selaginella wallacei
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky: v Kanadě v Britské Kolumbii a Albertě, v USA ve státech Washington, Idaho, Montana, Oregon a Kalifornie.
Ekologie: Terestrická rostlina, roste na suchých skalkách nebo na písčitých či štěrkovitých půdách s nezapojenou vegetací; od hladiny moře až do nadmořské výšky 2000 m.
Selaginella wallacei
Popis: Drobný vraneček s plazivými nebo poléhavými, nepravidelně větvenými lodyhami, postranní větve vystoupavé, nanejvýš dvakrát vidličnatě větvené. Čtveřice stejnotvarých listů tvoří zdánlivé přesleny, listy jsou těsně nebo volně přitisklé k lodyze, čárkovitě kopinaté, 2–3,5 mm dlouhé a 0,4–0,6 mm široké, na bázi většinou zaokrouhlené nebo uťaté a po lodyze nesbíhavé, na okraji kratičce brvité, na vrcholu kýlovité, tupé, s brvami dlouhými 0,2–0,5 mm. Výtrusné klasy na konci postranních větviček často v párech, 1–4,5(–9) cm dlouhé, sporofyly široce vejčité až vejčitě kopinaté.
Selaginella wallacei
Selaginella wallacei
Fotografováno dne 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Maple Bay).