Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Selago corymbosa
Rozšíření: Pochází ze samého jihu Afriky, roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, především v dosahu klimatu ovlivňovaného Indickým oceánem. Nálezy mimo hranice květenné říše Capensis náležejí asi blízce příbuzným druhům Selago dolosa a Selago variicalyx.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté kamenité svahy a plošiny na pískovcích. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 1050 m.
Selago corymbosa
Popis: Prutovitě větvený keřík, který dorůstá výšky 30–100 cm; větve jsou chlupaté, velmi hustě olistěné. Listy tvoří svazečky, jsou přisedlé, čárkovité až jehlicovité, 5–15 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, lysé nebo jemně chlupaté až olysalé, na okraji podvinuté. Květy tvoří husté okrouhlé koncové chocholíky nebo laty, jsou 5četné; listeny jsou úzké, drobné, brvité; kalich je trubkovitý, nevýrazně mělce dvoupyský, asi 1 mm dlouhý, cípy jsou tupé; koruna je nevýrazně souměrná, bílá, korunní trubka je přímá, 1–1,5 mm dlouhá, cípy jsou nestejné, podlouhlé; tyčinky jsou 4, dvoumocné, vyčnívají z korunní trubky; semeník je dvoupouzdrý, v každém pouzdře se tvoří jedné vajíčko. Plody mají charakter dvounažek.
Poznámka: Rod Selago zahrnuje keříky více či méně erikoidního vzhledu a je typickou součástí květeny říše Capensis. V jižní Africe patří k druhově nejbohatším skupinám; to je hlavním důvodem značných determinačních obtíží.
Selago corymbosa
Selago corymbosaSelago corymbosa
Selago corymbosa
Selago corymbosa
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, mezi Plettenberg Bay a De Vlught).