SEMENNÉ ROSTLINY

Hvězdicovité trichomy
Hvězdicovité trichomy
Hvězdicovité trichomy
Povrch listů rakytníku (Hippophae rhamnoides) nebo hlošiny (Elaeagnus sp.) je pokryt četnými hvězdicovitými trichomy. Jsou dobře patrné v odraženém světle (horní foto), v mikroreliéfu (uprostřed) i v procházejícím světle (dole). Mikrofotografie, prim. zv. 30–100×.

Tillandsia
Tillandsia
Tillandsie (Tillandsia sp.) je pokryta šupinovitými trichomy, které zachycují vlhkost a svádějí vodní kapičky nálevkovitým otvorem do stonku. Mikrofotografie detailu trichomu na spodním obrázku, prim. zv 400×.

Pelargonium
Pelargonium
Pelargonium
Pelargonium
Žlaznaté trichomy pelargonie (Pelargonium sp.) s kulovitými sekrečními vrcholy. Mikrofotografie, prim. zv. 30–400×.

trichom kopřivy
Jehlovitý trichom kopřivy (Urtica dioica). (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).

Žahavý trichom kopřivy
Žahavý trichom kopřivy (Urtica dioica). Po nárazu se odlomí zkřemenělá koncová palička jako vršek injekční ampulky a z dutého chlupu vytryskne do kůže kyselina. Mikrofotografie, prim. zv. 400×. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).

Paprsčitý trichom ibišku
Paprsčitý trichom ibišku (Hibiscus sp.) v odraženém světle. Mikrofotografie, prim. zv. 100×. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).

Kandelábrovité trichomy divizny
Kandelábrovité trichomy divizny (Verbascum sp.). Mikrofotografie, prim. zv. 100×.

Trichomy begonie
Trichomy begonie
Dužnaté mnohobuněčné trichomy na řapíku listu begonie (Begonia sp.) v lupovém zvětšení. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).