Syn.: Sedum montanum (L.) E. H. L. Krause, nom. illeg., Sempervivum monticolum Lamotte
Česká jména: netřesk chlumní (Sloboda 1852), netřesk horský (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: netřesk horní (Reuss 1853), skalnica horská (Dostál 1950)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sempervivum montanum

Rozšíření: Hory Evropy – Pyreneje, hory Korsiky, Alpy, Apeniny, Karpaty. U nás se v přírodě nevyskytuje.

Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích, kamenných holích, zpevněných sutích, v Alpách stoupá až do nadmořské výšky okolo 3400 m. Kvete v červnu a červenci.

Sempervivum montanum

Popis: Monokarpická bylina, dužnaté vejčitě obkopinaté listy v přízemní růžici, přisedlé, celokrajné, brvité i žláznatě pýřité, růžice kulovité, nerozevřené, v průměru 10–20 mm, s výběžky, květonosné lodyhy přímé, 5–15 cm vysoké, hustě listnaté, vrcholičnaté květenství 8–18květé, květy 10–13četné, koruna červená, růžová nebo vzácně i bělavá, žlutavá. Plody jsou měchýřky. Ve svém areálu se druh vyskytuje v řadě poddruhů, které se odlišují velikostí a oděním.

Ohrožení a ochrana: Chráněným druhem je v Polsku a na Ukrajině.

Využití: Netřesky jsou oblíbenými zahradními rostlinami, většinou se v zahradách setkáváme s druhem Sempervivum tectorum, jehož rozety jsou větší, oblíbené jsou i pavučinaté formy druhu Sempervivum arachnoideum. V minulosti byly netřesky opředeny řadou pověr, tvrdilo se například, že střecha domu, na které je netřesk vysazen, nebude nikdy zasažena bleskem, byly používány i v lidové medicíně.

Sempervivum montanum
Sempervivum montanumSempervivum montanum

Fotografováno dne 20. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Passo di Fedaia, úpatí La Mesola).