Syn.: Adonigeron adonidifolius Fourr., Jacobaea adonidifolia (Loisel.) Pelser et Veldkamp, Senecio artemisiifolius Pers.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio adonidifolius
Rozšíření: Areál se rozkládá ve střední a jihozápadní části Francie a v severním a středním Španělsku, na jih zasahuje až do Andalusie, do okolí Granady a Jaénu.
Ekologie: Roste na horských loukách, pastvinách nebo lesních pasekách, na křemičitých substrátech. Stoupá až do výšek kolem 2300 m n. m. Druh kvete od června do srpna.
Senecio adonidifolius
Popis: Vytrvalá bylina s tenkým větveným oddenkem, z něhož vyrůstají přímé, 30–70 cm vysoké lodyhy. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou 3krát peřenosečné, vřeteno i úkrojky posledního řádu nejsou více jak 2 mm široké; nejvyšší lodyžní listy jsou jednou peřenosečné, s čárkovitými úkrojky. Květenství je bohatá chocholičnatá lata s nevelkými úbory; zákrov dosahuje průměru 4–5 mm, zákrovní listeny jsou střechovitě uspořádané, kopinaté, kýlovité; listeny zákrovečku jsou 2–3, velmi drobné; jazykových květů bývá 3–6, jsou vejčité, 3–6 mm dlouhé, sytě žluté, trubkové květy v terči jsou rovněž žluté. Nažky jsou asi 2 mm dlouhé, lysé, žebrované.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Andalusie (2005) je uveden jako druh ohrožený (EN).
Senecio adonidifoliusSenecio adonidifolius
Senecio adonidifolius
Senecio adonidifolius
Fotografováno dne 16. 8. 2009 (Francie, Parc Naturel Régional des Volcans d’Auvergne, Puy de Dôme).