Syn.: Senecio limbardioides var. alfa Hook. et Arn., Senecio limbardioides var. beta Hook. et Arn.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Senecio arnottii

Rozšíření: Pochází z jižního cípu Jižní Ameriky, byl zjištěn v Argentině v provinciích Neuquén a Santa Cruz, také v přilehlé nejjižnější části Chile a na Ohňové zemi.
Ekologie: Provází křoviny, trávníky a vřesoviště.

Senecio arnottii

Popis: Nízký polokeřík, dorůstá výšky 20–40 cm; stonky jsou přímé nebo vystoupavé, hustě olistěné. Listy jsou přisedlé, čárkovitě obkopinaté, 2,5–4 cm dlouhé a 0,3–0,6 cm široké, na bázi pozvolna zúžené, celokrajné a podvinuté, výjimečně s oddálenými drobnými zoubky, na vrcholu tupě špičaté až špičaté. Úbory tvoří chocholík na koncích větviček a mají asi 1 cm v průměru; stopky úborů jsou 1,5–6 cm dlouhé; listeny kalíšku jsou krátké, čárkovitě; zákrov je zvonkovitý, listeny jsou čárkovitě kopinaté, 8–9 mm dlouhé, zašpičatělé; všechny květy jsou trubkovité, oboupohlavné, asi 7 mm dlouhé, žluté. Nažky jsou válcovité, asi 3 mm dlouhé, lysé, s bílým chmýrem 5–6 mm dlouhým.

Poznámka: Blízce příbuzný, velmi proměnlivý druh Senecio tricuspidatus se vyznačuje jednak většinou 1–3 páry zoubků na listech, jednak je obvykle žláznatě chlupatý.

Senecio arnottii
Senecio arnottii
Senecio arnottii
Senecio arnottii

Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 1. 2019 (Chile, Parque nacional Torres del Paine).