Syn.: Senecio limbardioides var. alfa Hook. et Arn., Senecio limbardioides var. beta Hook. et Arn.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Senecio arnottii

Rozšíření: Pochází z jižního cípu Jižní Ameriky, byl zjištěn v Argentině v provinciích Neuquén a Santa Cruz, také v přilehlé nejjižnější části Chile a na Ohňové zemi.
Ekologie: Provází křoviny, trávníky a vřesoviště.

Senecio arnottii

Popis: Nízký polokeřík, dorůstá výšky 20–40 cm; stonky jsou přímé nebo vystoupavé, hustě olistěné. Listy jsou přisedlé, čárkovitě obkopinaté, 2,5–4 cm dlouhé a 0,3–0,6 cm široké, na bázi pozvolna zúžené, celokrajné a podvinuté, výjimečně s oddálenými drobnými zoubky, na vrcholu tupě špičaté až špičaté. Úbory tvoří chocholík na koncích větviček a mají asi 1 cm v průměru; stopky úborů jsou 1,5–6 cm dlouhé; listeny zákrovečku jsou krátké, čárkovitě; zákrov je zvonkovitý, listeny jsou čárkovitě kopinaté, 8–9 mm dlouhé, zašpičatělé; všechny květy jsou trubkovité, oboupohlavné, asi 7 mm dlouhé, žluté. Nažky jsou válcovité, asi 3 mm dlouhé, lysé, s bílým chmýrem 5–6 mm dlouhým.

Poznámka: Blízce příbuzný, velmi proměnlivý druh Senecio tricuspidatus se vyznačuje většinou 1–3 páry poměrně velkých zoubků na listech a úbory vyrůstajícími jednotlivě na konci větví.

Senecio arnottii
Senecio arnottii
Senecio arnottii
Senecio arnottii

Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 1. 2019 (Chile, Parque nacional Torres del Paine).