Syn.: Cineraria bicolor Willd., Jacobaea maritima subsp. bicolor (Willd.) B. Nord. et Greuter, Senecio cineraria subsp. bicolor (Willd.) Arcang., Senecio gibbosus subsp. bicolor (Willd.) Peruzzi et al., Senecio willdenowii Peruzzi et N. G. Passal.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio bicolor
Rozšíření: Tento starček je původem ze Středozemí, roste ve Francii, Itálii a Tunisku, ve východní části v Řecku a Turecku. Vztahují se k němu snad i údaje o výskytu zplanělých rostlin v různých částech světa.
Ekologie: Roste na výslunných skalách, útesech a písčinách. Kvete od června až do podzimu.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, výška rostliny do 60 cm, za květu vytváří přímé lodyhy zhruba 40 cm vysoké. Listy jsou řapíkaté, většinou jednoduše zpeřeně členěné, na rubu hustě bíle plstnaté, na líci řídce chlupaté až lysé, sivozelené až zelené. Úbory tvoří chocholík, květy jsou žluté. Plodem je nažka.
Využití: K tomuto druhu se zřejmě vztahuje řada pěstovaných kultivarů, které se v našich klimatických podmínkách většinou pěstují jako letničky; pokud přezimují, vykvétají druhým rokem. V kultuře vyžaduje slunné a sušší polohy.
Poznámka: Druh náleží do systematicky kritické skupiny kolem druhu Senecio cineraria. Rostliny z tohoto okruhu se liší např. tvarem a barvou listů i velikostí úborů; jednotlivé typy mohou růst samostatně, ale zčásti se svými areály i překrývají.
Senecio bicolorSenecio bicolor
Senecio bicolor
Fotografováno v červnu 2006 (Francie, Provence, Verdon).