Syn.: Senecio carnifolius Cabrera, Senecio julietii Phil., Senecio polyphyllus Sch. Bip., Senecio sarcophyllus Phil., nom. illeg., Senecio schultzii Wedd., nom illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio bipontinii
Rozšíření: Druh horských oblastí středního Chile (Región VII–X) a přilehlé části Argentiny (Chubut, Mendoza, Neuquen, Río Negro), endemit Středochilské provincie.
Ekologie: Roste v křovinách i světlých lesích nebo jejich lemech, objevuje se i v nezapojené vegetaci na kamenitých horských svazích, společně s druhy Araucaria araucana, Festuca scabriuscula či Adesmia longipes, v nadmořských výškách od 500 až do 2500 m.
Senecio bipontinii
Popis: Drobný polokeř, 20–35 cm vysoký, na bázi větvený. Větve jsou poléhavé až vystoupavé, listy jsou nahloučené ve střední části větví, jejich horní květonosná část je olistěná jen dosti chudě, listy jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté, až 2 cm dlouhé a 1 cm široké, dužnaté, na okraji podvinuté, celokrajné nebo zubaté, lysé, šedozelené. Úbory vyrůstají jednotlivě, zákrov je zvonkovitý, listeny zákrovečku jsou čárkovité, lysé, zákrovní listeny v počtu 12–20(–25) jsou kopinaté, lysé, květy jsou jen trubkovité, žluté. Plody jsou nažky.
Senecio bipontinii
Senecio bipontinii
Senecio bipontinii
Fotografováno dne 23. 2. 2012 (Argentina, provincie Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, Cerro Catedral).