Syn.: Jacobaea carniolica (Willd.) Schrank, Jacobaea incana subsp. carniolica (Willd.) B. Nord. et Greuter, Senecio carniolicus Willd.
Česká jména: starček kraňský (Dostál 1989, Mareček 2001)
Slovenská jména: lomihnát krajnský (Reuss 1853), starček sivý kranský (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio incanus carniolicus

Senecio incanus carniolicus

Rozšíření: Starček šedavý kraňský roste ve vysokých horách střední Evropy – Východní Alpy a Karpaty. Na Slovensku se vyskytuje v Západních a Vysokých Tatrách. V ČR neroste.
Ekologie: Domovem tohoto druhu jsou travnaté a kamenité hole a zpevněné sutě. Vyžaduje žulové podklady. Vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1700 m n. m. Subnivální polohy, tzn. nejvyšší vrcholky štítů s neuzavřenou vegetací na skalním nebo kamenitém podkladu a s převládajícími lišejníky, jsou hlavním centrem jeho rozšíření. Kvete v červenci a srpnu.
Popis: Šedě až bíle přitiskle plstnatá rostlina s 5–15 cm vysokou listnatou lodyhou, zakončenou víceméně stěsnaným, chocholičnatým květenstvím. Přízemními listy jsou hluboce zubaté až peřenoklané a dlouze řapíkaté. Úbory, 1(–1,5) cm v průměru, mají 4–5 jazykovitých a přibližně 20 trubkovitých květů, obojí jsou žloutkově žluté. Plodem je nažka s chmýrem.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako taxon méně dotčený (LC).
Poznámka: Taxon tvoří pozoruhodný polyploidní komplex, v rámci něhož je známo celkem 8 různých ploidních úrovní (to je patrně rekord v rostlinné říši). Jednotlivé ploidie se mohu částečně lišit ekologicky: např. ve Východních Alpách rostou diploidi na otevřených skalnatých místech, tetraploidi na severně orientovaných srázech s dlouho vytrvávající sněhovou pokrývkou a hexaploidi v zapojených alpinských trávnících.
Senecio incanus carniolicus
Fotografováno dne 26. 7. 2007 (Roháče, Smutná dolina).