Syn.: Cineraria maritima (L.) L., Jacobaea maritima (L.) Pelser et Meijden, Othonna maritima L., Senecio bicolor subsp. cineraria (DC.) Chater, Senecio cineraria DC., Senecio gibbosus subsp. cineraria (DC.) Peruzzi et al., Senecio maritimus (L.) Rchb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio cineraria
Rozšíření: Pochází ze Středozemí, s jistotou je původní ve Španělsku (včetně Baleár), ve Francii a Itálii (včetně velkých ostrovů), v Tunisku a snad i v Chorvatsku. Nejistý je původní výskyt v Maroku a na Kanárských ostrovech. Zplanělý je v dalších zemích Středozemí i jinde po Evropě.
Ekologie: V přírodě roste na skalách, převážně podél moře, na kamenitých plážích, ale i na starých zdech. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 300 m.
Senecio cineraria
Popis: Bíle plstnatý, bohatě polokeřík vysoký 30–60 cm. Listy jsou v obrysu trojúhelníkovité, peřenoklané až peřenosečné, asi 15 cm dlouhé a 8 cm široké, oboustranně bíle plstnaté, většinou s 5 páry laloků; laloky jsou čárkovité až kopinaté, až 6 cm dlouhé. Úbory tvoří chocholík až chocholičnatou latu; úbory mají půměr asi 1,2 cm; zákrov je válcovitý, o průměru 5–6 mm; zákrovní listeny jsou asi 1,3 cm dlouhé, hustě bíle plstnaté; květy jsou oboupohlavné, jazykovitých květů bývá 10–15, jsou 7–8 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy jsou rovněž žluté. Nažky jsou rýhované.
Poznámka: Systematicky velmi komplikovaná skupina, rozpadá se ve více velmi podobných poddruhů nebo druhů, které jsou více či méně vyhraněné morfologicky, ekologicky i rozšířením. Taxonomické hodnocení navíc komplikuje skutečnost, že rostliny jsou předmětem šlechtění a občas z kultury unikají zpět do přírody.
Senecio cineraria
Senecio cineraria
Senecio cineraria
Senecio cineraria
Senecio cineraria

Fotografováno dne 14. 9. 2013 (Francie, Marseille, Callelongue).