Syn.: Cineraria montana H. Bol.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio haygarthii
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, endemit Dračích hor (Drakensberg), vyskytuje se jihoafrické provincii KwaZulu-Natal, při hranicích s Lesothem, kam snad jeho areál rovněž zasahuje.
Ekologie: Roste na horských travnatých a křovinatých svazích, v nadmořských výškách od 1370 až do 2440 m.
Senecio haygarthii
Popis: Chudě větvený keř s větvemi přímými, až 100 cm dlouhými, jednoduchými, v horní části větvenými, běloplstnatými, olistěnými. Listy jsou přisedlé, v obrysu vejčité, až 45 mm dlouhé a 26 mm široké, peřenodílné až peřenosečné, po obou stranách se 3–4 úkrojky, které jsou podlouhlé, špičaté, hrotité, na okraji podvinuté, kožovité, na líci lysé, na rubu běloplstnaté, se zřetelnými žilkami. Úbory vyrůstají v terminálním chocholíku o průměru okolo 10 cm, jejich stopky jsou až 2 cm dlouhé, chlupaté, samy úbory jsou asi 7 mm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté, chlupaté; listenů zákrovečku je 3–5, zákrovních listenů 10–13, jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé, po okraji blanité, špičaté, lysé, jazykovitých květů je zhruba 7–8, liguly jsou asi 4 mm dlouhé, žluté, rovněž žlutých trubkovitých květů je na 30. Plodem je lysá nažka s chmýrem.
Poznámka: Walter Jacques Haygarth (1863–1950) byl jihoafrickým železničním zaměstnancem. Podstatnou událostí v jeho životě byla jeho adopce jihoafrickým botanikem Johnem Medley Woodem (oženil se s jeho tetou) – Wood jej přivedl k zájmu o rostliny, Walter je začal usilovně sbírat, nakonec i malovat.
Senecio haygarthii
Senecio haygarthii
Senecio haygarthii
Senecio haygarthii
Senecio haygarthii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).