Syn.: Senecio pulviniformis Hieron.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio humillimus
Rozšíření: Středoandský druh – jihozápadní Bolívie (departementy La Paz, Cochabamba, Oruro, Potosí a Tarija), severozápadní Argentina (provincie Jujuy) a severní Chile (regiony Arica y Parinacota a Tarapacá).
Ekologie: Roste ve vysokohorské puně, společně s druhy Azorella compacta, Parastrephia lucida nebo Xenophyllum ciliolatum, v nadmořských výškách od 3100 až do 4800 m.
Senecio humillimus
Popis: Vytrvalá, poduškovitě rostoucí bylina s dřevnatým větveným oddenkem a lodyhami poléhavými, kořenujícími, celá sotva 2 cm vysoká. Listy jsou nahloučeny ve svazečcích, jsou dužnaté, čárkovitě kopisťovité až úzce vejčité, 3–10 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, celokrajné, na vrcholu tupé, řídce chlupaté nebo lysé. Úbory jsou jednotlivé; zákrov je zvonkovitý, 5 × 3–4 mm, listeny zákrovečku jsou čárkovité, 3–4 mm dlouhé a 0,7–1 mm široké, lysé, zákrovních listenů je obvykle 8, jsou kopinaté, 6–8 mm dlouhé a 1–1,2 mm široké, lysé; jazykovité květy chybí, trubkovité květy jsou žluté. Plody jsou nažky, s chmýrem 5–7 mm dlouhým.
Poznámka: Druh patří v rámci rodu Senecio do serie Suffruticosi, která zahrnuje na americkém kontinentu asi 143 druhů, hlavními oblastmi jejich výskytu jsou Patagonie a Andy. Tato serie je potom dělena na pět subserií, k těm patří i Senecio subser. Caespitosi s 50 druhy, kam patří i zde popisovaný druh. Na pomezí Chile, Argentiny a Bolívie najdeme z tohoto okruhu ještě například druhy Senecio algens, Senecio trifurcifolius, v Bolívii a Peru Senecio vegetus, v Peru pak endemický druh Senecio danai atd.
Senecio humillimus
Senecio humillimus
Senecio humillimus
Senecio humillimus
Senecio humillimus
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2015 (Chile, okolí Lago Chungará).