Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Senecio canescens var. macrocephalus
Rozšíření: Druh Senecio canescens je rozšířen v dlouhém pásu jihoamerických And, který se táhne od střední Kolumbie až po západní Bolívii. Botanik José Cuatrecasas popsal v roce 1951 v rámci tohoto druhu několik lokálních variet, které občas vykazují od nominátní variety poměrně významné morfologické rozdíly. V současnosti není většina těchto variet rozlišována – zde představovaná varieta Senecio canescens var. macrocephalus sdílí v současných botanických databázích stejný osud. Byla popsána z kolumbijského pohoří Cordillera Central, konkrétně z masivu kolumbijské sopky Nevado del Ruiz, z lokality Nevado de Santa Isabel v departamentu Caldas. Z východního úbočí této kolumbijské sopky pocházejí i naše fotografie (z nadmořské výšky okolo 4100 m).
Ekologie: Roste v páramu, u typové položky je uvedena nadmořská výška 4420 m.
Senecio canescens var. macrocephalus
Popis: Vytrvalá, hustě vlnatě chlupatá bylina s přízemní růžicí listů a lodyhou přímou, asi 40 cm dlouhou. Listy jsou eliptické až kopinaté, asi 18 cm dlouhé a až 5 cm široké, oboustranně hustě bíle vlnaté, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté nebo tupé; lodyžní listy jsou menší, také bíle vlnaté; žilnatina listů je vyniklá. Typová položka (odkaz mimo Botany.cz) nese na konci lodyhy pouze jediný úbor, který by měl být 6–8 cm široký. Plodem je nažka.
Poznámka: José Cuatrecasas popsal v práci Contributions to the flora of South America: Studies on Andean Compositae, II. (1951) variet hned několik: jediný úbor by měla mít ještě i ekvádorská varieta Senecio canescens var. ecuadoriensis, jejíž listy jsou menší, užší, úbor by měl být rovněž drobnější. Jediný úbor by měla mít i peruánsko-bolívijská varieta Senecio canescens var. monocephalus s oděním poněkud narezavělým. Jihoamerické starčky – ale v mnoha ohledech i další rody čeledi Asteraceae – budou jistě ještě dlouho předmětem velkého badatelského zájmu botaniků z celého světa.
Senecio canescens var. macrocephalus
Senecio canescens var. macrocephalus
Senecio canescens var. macrocephalus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).