Syn.: Senecio niveo-aureus Cuatrec., orth. var.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio niveoaureus
Rozšíření: Typický druh vysokých horských skupin v severní části řetězce And v Jižní Americe. Těžiště areálu leží v Kolumbii, odkud byl druh popsán, ale zasahuje i do severního Ekvádoru.
Ekologie: Význačný prvek andské vysokohorské vegetace páramo, objevuje se v jeho travinných typech. Lokality leží v nadmořské výšce 3300–4600 m.
Senecio niveoaureus
Popis: Statná bylina, celá hustě pokrytá přitisklým sněhobílým vlnatým oděním; lodyha je jednoduchá, přímá, v době květu vysoká asi 1 m. Listy tvoří mohutnou přízemní růžici, jsou úzce kopinaté, 20–40 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi klínovitě zúžené, celokrajné, na vrcholu špičaté; na květonosné lodyze se postupně zmenšují. Květenství má podobu úzce jehlancovité laty o 20–40 úborech, dolní větvičky nesou zpravidla 3, vyšší po jednom úboru; polokulovitý zákrov dosahuje průměru asi 1,5 cm, zákrovní listeny jsou čárkovité, asi 1,5 cm dlouhé a 1,5 mm široké, hustě bíle plstnaté; jazykovité květy jsou samičí, zlatožluté, s ligulou 1,2–1,8 cm dlouhou, trubkovité květy terče jsou oboupohlavné, rovněž žluté, 0,9–1,1 cm dlouhé. Nažky jsou podlouhlé, jemně chlupaté, chmýr je jednořadý, bílý.
Senecio niveoaureus
Senecio niveoaureus
Senecio niveoaureusSenecio niveoaureus
Senecio niveoaureus
Senecio niveoaureus
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 23. 9. 2015 (Ekvádor, provincie Cotopaxi, Quilotoa).