Syn.: Arnica doronicum Pursh, Arnica maritima L., Doronicum maritimum Lam., Senecio maritimus Koidz., nom. illeg., Senecio pseudoarnica var. rollandii Vict., Senecio rollandii (Vict.) Vict.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio pseudoarnica
Rozšíření: Druh s amfipacifickým a v současnosti už vlastně i amfiatlantickým areálem, rozšířený především v subarktických oblastech a zasahující i do severních částí mírných oblastí východní Asie, Severní Ameriky i Evropy – ruský Dálný východ (Kamčatka, Kurily, Sachalin, Magadan, Přímoří), severočínská provincie Chej-lung-ťiang a severní Japonsko, v Severní Americe pacifické pobřeží Aljašky a kanadské Britské Kolumbie, ale i východokanadské atlantické pobřeží (New Brunswick, Nova Scotia, Newfoundland, Labrador), dále ostrovy Saint-Pierre a Miquelon a severovýchod USA (Maine), v Evropě byl před nedávnem nalezen i na norských ostrovech Sandøya a Kvaløya u města Tromsø. Není zcela jasné, zda do této posledně jmenované oblasti nebyl jen zavlečen, snad unikl ze zahradní kultury.
Ekologie: Roste na mořském pobřeží, vyskytuje se na písčitých i štěrkových plážích. Kvete od srpna do září.
Senecio pseudoarnica
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Lodyha je vystoupavá až přímá, jednoduchá, (15–)20–70(–100) cm vysoká, rovnoměrně olistěná, dutá, výrazně pavučinatě chlupatá. Listy jsou skoro přisedlé nebo řapíkaté, obvejčité až obkopinaté, 5–20(–25) cm dlouhé a 2–6(–10) cm široké, na bázi klínovité, na okraji pilovité až zubaté, na vrcholu tupé, na líci lysé, s 10–14 vedlejšími žilkami, na rubu světlejší, pavučinaté. Úbory po 1–5(–20), dosahují 2–4,5 cm v průměru, zákroveček se skládá z 6–8(–10) čárkovitých listenů, které jsou 5–15 mm dlouhé; zákrov je zvonkovitý až polokulovitý, zákrovních listenů je 20–21, jsou 10–15 mm dlouhé; jazykovitých květů je 15–17(–24), vzácně chybějí, liguly jsou 15–25 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy asi 8 mm dlouhé, žluté. Plody jsou lysé nažky, 7–8 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Severoameričtí Inuité využívají lodyhy i listy této rostliny v kuchyni. Příklad z Norska naznačuje, že tato poměrně dekorativní rostlina může být v subarktických oblastech i vyhledávanou zahradní rostlinou.
Senecio pseudoarnica
Senecio pseudoarnicaSenecio pseudoarnica
Senecio pseudoarnica
Senecio pseudoarnica
Fotografováno dne 11. 8. 2009 (Rusko, Kamčatka, okolí města Petropavlovsk-Kamčatskij, Chalaktyrská pláž).