Syn.: Metazanthus grandiflorus Meyen, Senecio breviculus Phil., Senecio caespitosus Phil., Senecio kingii f. subdiscoideus (Sch. Bip. ex Wedd.) Hosseus, Senecio purpuratus var. subdiscoideus (Sch. Bip. ex Wedd.) Reiche
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Senecio subdiscoideus

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na chilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie San Juan na severu až po provincii Chubut na jihu, objevuje se rovněž v sousedních regionech Chile.

Ekologie: Roste na horských kamenitých a skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 1600 až do 3800 m. Kvete od prosince do února.

Senecio subdiscoideus

Popis: Vytrvalá bylina, 7–20 cm vysoká, lysá, s lodyhami v dolní části hustě olistěnými. Listy jsou střídavé, v obrysu kopisťovité, 15–40 mm dlouhé a 3–14 mm široké, dužnaté, zpeřené, se 4–6 páry kopisťovitých úkrojků, které jsou 2–7 mm dlouhé a 1–2 mm široké, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu špičaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na vrcholu lodyhy, zákrov je široce zvonkovitý, 12–20 mm dlouhý, listeny zákrovečku jsou čárkovité, dosahují až k polovině zákrovu, zákrovních listenů je 20–28, jsou čárkovité, sytě nachové, špičaté; okrajové samičí květy jsou nitkovité, trubkovité květy terče jsou oboupohlavné, žluté, 8–15 mm dlouhé, 5cípé. Plodem je nažka, 6–9 mm dlouhá, lysá, chmýr je bílý, 9–15 mm dlouhý.

Senecio subdiscoideus
Senecio subdiscoideus
Senecio subdiscoideus
Senecio subdiscoideus
Senecio subdiscoideus

Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).