Syn.: Cassia holosericea Fresen., Senna ovalifolia Batka
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Senna holosericea
Rozšíření: Roste na africkém kontinentu v zemích podél Rudého moře od Súdánu do Somálska, ve vnitrozemí možná zasahuje až do Mali; také na ostrově Sokotra v Indickém oceánu. V Asii je známa z Arabského poloostrova a z Pákistánu.
Ekologie: Suché křoviny na mělkých písčitých nebo skeletovitých půdách, často v depresích, kde je snazší přístup k vodě.
Senna holosericea
Popis: Plazivá nebo vzpřímená vytrvalá bylina nebo polokeř, sivá, na lodyze i listech měkce chlupatá. Listy jsou sudozpeřené, postrádají žlázky, mají 3–8 jařem lístků a čárkovité palisty; lístky jsou podlouhlé, 1–2,5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené. Květy vyrůstají až po 10 v úžlabních hroznech, s volnými kališními lístky, korunní lístky jsou 5–8 mm dlouhé, sytě žluté; tyčinek je 10. Lusky jsou 2,5–3 cm dlouhé a 1,2–1,5 cm široké, ploché, bez podélného vystouplého žebra ve středu chlopní.
Senna holosericea
Senna holosericea
Senna holosericea
Senna holosericea
Senna holosericea
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, mezi městy Mahwít a Manakha) a dne 22. 4. 2010 (Sokotra, planina Firmihin).