Syn.: Cassia contorta Vogel, Cassia humilis M. Martens et Galeotti, Cassia humilis Collad., Cassia obtusifolia L., Cassia sunsub Forssk., Cassia tala Desv., Cassia tora auct., Cassia tora var. b Wight et Arn., Cassia tora var. humilis Pers., Cassia tora var. humilis (Collad.) Collad., Cassia tora var. obtusifolia (L.) Haines, Cassia toroides Roxb., Chamaefistula contorta G. Don, Diallobus falcatus Raf., Diallobus tora (L.) Raf., Diallobus tora (L.) Jackson, Diallobus uniflorus Raf., Emelista tora (L.) Britton et Rose ex Britton et P. Wilson. Senna toroides Roxb.
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Senna obtusifolia
Rozšíření: V současné době roste v tropických oblastech Ameriky, Afriky, Asie, Austrálie i Oceánie; původní je zřejmě ve Starém světě.
Ekologie: Okraje cest a polí, křoviny na březích wádí, nejčastěji v klimatu odpovídajícímu savanám.
Senna obtusifolia
Popis: Přímá, vytrvalá, někdy pouze jednoletá bylina, asi 1 m vysoká. Sudozpeřené listy mají obvykle 3 páry jařem a na bázi řapíku válcovité žlázky; lístky jsou obvejčité, 2–4 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené a s hrotem. Květenství jsou velmi krátké úžlabní hrozny, tvořené 1–2 květy; kalich je volný, korunní lístky jsou asi 1,5 cm dlouhé, žluté. Lusky jsou v obrysu čárkovité, zahnuté, 12–20 cm dlouhé a asi 0,5 cm v průměru, na průřezu hranaté.
Využití: Tradiční součást čínské medicíny, užívá se jako laxativum a také jako lék pomáhající při očních chorobách.
Senna obtusifolia
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 4. 2010 (Sokotra, wádí Derhour).