Syn.: Cassia caroliniana Walter, Cassia ciliata Raf., Cassia falcata L., Cassia foetida Pers., Cassia macradenia Collad., Cassia obliquifolia Schrank, Cassia occidentalis L., Cassia occidentalis (L.) Rose, Cassia planisiliqua L., Cassia plumieri DC., Ditremexa occidentalis (L.) Britton et Wilson
Česká jména: senes plocholuský (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Senna occidentalis
Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený a v některých oblastech dokonce invazivní druh. Původní je ve Střední a Jižní Americe, jeho areál se zde táhne od severomexických států Sinaloa a Tamaulipas přes Panamu, Antily a Venezuelu až do jižní Brazílie, Uruguaye a severní Argentiny. Byl zavlečen na jihovýchod USA (až po Virginii a Oklahomu), do Afriky (od Senegalu přes Etiopii a Zair až po Mosambik a Madagaskar), jižní Asie (od Jemenu přes Indii až po jižní Čínu a Indonésii), Austrálie a na pacifické ostrovy (např. Nová Kaledonie, Fidži, Samoa, Francouzská Polynésie i Havajské ostrovy).
Ekologie: Roste ve světlých lesích a křovinách, často podél vodních toků, ale rovněž kolem cest, polí a plantáží, obecně na místech dotčených lidskou činností.
Senna occidentalis
Popis: Polokeř až keř 80–150 cm vysoký, lysý, chudě větvený. Listy jsou střídavé, až 20 cm dlouhé, řapík je 3–4 cm dlouhý, při bázi s velkou žlázkou, čepele jsou sudozpeřené, se 3–6 páry lístků, které jsou vejčité, 4–10 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu zašpičatělé; palisty jsou opadavé, kopinaté, 1–2 cm dlouhé, blanité. Květenství je hroznovité, axilární nebo terminální, chudokvěté, asi 5 cm dlouhé; listeny jsou opadavé, úzce kopinaté; květy dosahují 2–3 cm v průměru; kališní lístky jsou nestejné, vnější skoro okrouhlé, s průměrem okolo 6 mm, vnitřní vejčité, 8–9 mm dlouhé; korunní lístky jsou vejčité, krátce nehetnaté, na vrcholu zaokrouhlené, žluté, nestejné, 3 horní jsou poněkud širší než 2 lístky spodní; tyčinek je 10, fertilních 7, z nich 3 spodní jsou delší než 4 tyčinky postranní. Plodem je plochý, mírně zahnutý lusk, 10–13 cm dlouhý a asi 1 cm široký.
Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční medicíně, v mnoha oblastech světa se vysazuje i jako zelené hnojení. Pražená semena se používají jako náhražka kávy, nicméně také jako prostředek proti svrabu.
Senna occidentalis
Senna occidentalis
Senna occidentalis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).