Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Senra incana
Rozšíření: Areál se táhne od východní Afriky po Pákistán. Na africkém kontinentě roste v Súdánu, Eritreji, Etiopii, Džibutsku, Somálsku a severovýchodní Keni, také na Sokotře. V Asii se vyskytuje v Saúdské Arábii, Jemenu, Ománu a Pákistánu, možná zasahuje i do pohraničních oblastí Indie (Gudžarát). Do rodu se řadí celkem 3 druhy, rozšířené ve východní Africe, na Arabském poloostrově a na jihu Pákistánu.
Ekologie: Provází suchá kamenitá místa, např. dna vádí, ale i místa člověkem narušená, jako jsou okraje komunikací. Je značně tolerantní k zasolení půdy. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1200 m. Květy se otvírají pouze v dopoledních hodinách.
Senra incana
Popis: Nižší polokeř nebo keř (výjimečně i jednoletá bylina), dorůstá výšky 1–1,5 m, celý měkce šedě chlupatý; větve jsou víceméně přímé. Listy jsou střídavé; řapík je 1–8 cm dlouhý; čepel je v obrysu ledvinitá, dlanitě 3(–5)laločná, 1,5–8,5 cm dlouhá a 2–9 cm široká, hustě oboustranně chlupatá, na bázi srdčitá, na okraji oddáleně zubatá; palisty jsou drobné, nitkovité. Květy jsou úžlabní, vyrůstají jednotlivě pod konci větviček; květní stopky jsou 0,3–2 cm dlouhé; podkališní listence jsou 3, volné, nápadně zveličené (mnohem delší než kalich) a podobně jako listy měkce sametově chlupaté, na bázi srdčité, na vrcholu tupě špičaté až zaokrouhlené; kalich je srostlý, zvonkovitý, chlupatý, s 5 kopinatými cípy; korunní lístky jsou obvejčité, 2–3 cm dlouhé, žlutavé, s tmavou červenou skvrnou na bázi, někdy celé tmavě purpurové; tyčinky srůstají do sloupku; semeník je svrchní, srůstá z 5 plodolistů, blizny jsou hlavaté. Plodem je vejcovitá tobolka 5–8 mm dlouhá, obsahuje chlupatá semena.
Poznámka: Vzhledem se podobá ibiškům (Hibiscus) nebo mračňákům (Abutilon); nejnápadnějším rozdílem jsou měkké, sametově šedě chlupaté listy a zveličené, na bázi srdčité podkališní listence.
Senra incana
Senra incanaSenra incana
Senra incana
Senra incana
Senra incana
Senra incana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21., 23. a 24. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl a Hasik).