Syn.: Helleborine cordigera (L.) Pers., Lonchitis cordigera (L.) Bubani, Serapias lingua var. cordigera (L.) Savi, Serapias ovalis Rich., Serapiastrum cordigerum (L.) A. A. Eaton
Česká jména: sehnutka (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Serapias cordigera
Rozšíření: Druh Středozemí a jihu atlantického pobřeží Evropy, vyskytuje se v oblasti od Portugalska, Španělska přes severní Afriku, jih a západ Francie (na severu až po bretaňský departement Finistère) až do turecké Anatolie. V devadesátých letech 20. století byl přechodně zaznamenán i v anglickém Kentu, to však rozhodně nemusí být důkazem globálního oteplování – což skoro až uhrančivě tvrdí český překlad knihy „Orchideje Evropy a přilehlých oblastí“ (Academia 2009, v německém originálu této knihy nic podobného nenajdeme), ale spíše dokladem, že usilovní zkrášlovatelé drsných a ubohých krajin severských se najdou i v Anglii. Kromě nominátního poddruhu jsou v areálu rozlišovány ještě poddruhy Serapias cordigera subsp. azorica (endemit Azorských ostrovů), S. c. subsp. cossyrensis (z italského ostrova Pantelleria) a S. c. subsp. cretica (z Kréty), které jsou někdy hodnoceny jako samostatné druhy. Kromě nich bylo v rámci druhu popsáno i mnoho variet a forem.
Ekologie: Světlé lesy, macchie, frygana, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od dubna do června.
Serapias cordigera
Popis: Terestrická orchidej se dvěma hlízami, dosahuje výšky 15–40(–55) cm. Lodyha je přímá, zelená až načervenalá, nese 4–9 čárkovitých až úzce kopinatých listů, 4–16 cm dlouhých, které objímají lodyhu až ke květenství. To je poměrně husté, 3–10květé, listeny jsou stříbřitě šedé, kratší než okvětní přilba, vnější okvětní lístky jsou 20–28 mm dlouhé, vnitřní 17–27 mm dlouhé, tmavě nachové, pysk je 2dílný, hypochil s postranními laloky, které jsou člunkovitě vzpřímené, z přilby vyčnívají jen krátce, epichil je svěšený, srdčitý, nápadně krvavě červeně, červenofialově až kaštanově zbarvený, 30–42(–48) mm dlouhý, chlupatý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako všechny vstavačovité rostliny je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou CITES.
Serapias cordigeraSerapias cordigera
Serapias cordigera
Serapias cordigera
Fotografováno ve dnech 17. 4. 2012 (Itálie, severní Sardinie v oblasti Olbie) a 21. 4. 2012 (Sardinie, na pobřeží poblíž Sassari).