Syn.: Helleborine lingua (L.) Pers., Orchis lingua (L.) Scop., Serapias elongata Tod., Serapias excavata Schltr., Serapias oxyglottis Willd., Serapias todari Tineo, Serapiastrum lingua (L.) A. A. Eaton
Česká jména: sehnutka krátkolistená (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Serapias lingua
Rozšíření: Mediteránní druh, na severozápadě areálu zasahuje až do střední Francie, po jižní Bretaň (Morbihan), na východě po ostrovy Egejského moře.
Ekologie: Roste na travnatých loukách a pastvinách, v macchii a garrigue, v lesních lemech, až do nadmořské výšky 1200 m. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30(–50) cm vysoká, lodyha přímá, listy (4–8) podlouhle kopinaté, 5–13 cm dlouhé a nanejvýše 1,3 cm široké, květenství 2–8květé, listeny kratší než přilba, která je vedena horizontálně. Kališní lístky jsou vně světle růžové až šedivě lila, žilnatina nafialovělá, pysk až 29 mm dlouhý, v barvě velmi variabilní – nažloutlý, bledě růžový až načervenalý, jen slabě chlupatý, na bázi s výrazným purpurovým mozoulkem velikosti kávového zrnka, hypochil s nachovými postranními laloky, epichil směřuje šikmo dolů, jen vzácně dozadu.
Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.
Serapias linguaSerapias lingua
Serapias linguaSerapias lingua
Serapias lingua
Fotografováno ve dnech 17. a 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, okolí Cagnano Varano a úpatí Monte Chiaconcello).