Syn.: Serapias laxiflora var. parviflora (Parl.) Rchb. f., Serapias occultata J. Gay ex Cavalier, Serapiastrum parviflorum (Parl.) A. A. Eaton
Česká jména: sehnutka (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Serapias parviflora
Rozšíření: Mediterán (na východě po Kypr), Makaronésie (Kanárské i Azorské ostrovy), řídce i podél atlantického pobřeží Francie (na sever po Bretaň). Byl zřejmě zavlečen i do Británie (Cornwall).
Ekologie: Roste na křovinatých stráních, pastvinách, v macchii a garrigue, v lesních lemech, na zásaditých nebo slabě kyselých půdách, až do nadmořské výšky 1000 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30 cm vysoká, lodyha přímá, listy (4–6) úzce kopinaté, až 10 cm dlouhé a jen 1 cm široké. Květenství 3–6(–8)květé, listeny zhruba stejně dlouhé nebo dokonce i kratší než přilba, kališní lístky načervenale zelené až šedočervené, pysk jen nanejvýše 20 mm dlouhý, slabě chlupatý, červený až nažloutlý, postranní laloky skryté v ústí květu, epichil kopinatý, ostře zahnutý dozadu. Druh je kleistogamní.
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen do seznamu druhů pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES, zákon jej chrání ve Francii.
Serapias parvifloraSerapias parviflora
Serapias parviflora
Serapias parviflora
Fotografováno dne 18. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Monte Scappone).