SERIPHIUM CINEREUM L.

Syn.: Stoebe cinerea (L.) Thunb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Seriphium cinereum
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se pouze na nevelkém území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice od Kapského poloostrova po horskou skupinu Riviersonderend Mountains.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité plošiny nebo balvanité svahy s nízkým křovinatým porostem formace fynbos. Lokality na pískovcovém podloží vystupují až do nadmořské výšky 1600 m a jsou ovlivňovány srážkově bohatým zimním obdobím a letním suchem.
Seriphium cinereum
Popis: Bohatě větvený stálezelený, šedoplstnatý keřík vysoký 0,4–1,5 m; postranní větve jsou krátké. Listy jsou střídavé, jehlicovité, asi 1 cm dlouhé, na bázi ztoustlé, podvinuté, zkroucené. Jednokvěté úbory jsou uspořádány v úžlabních svazečcích, které skládají delší klasovité útvary; zákrovní listeny jsou víceřadé, ostře zašpičatělé, zlatohnědé; květ je oboupohlavný; koruna je drobná, nálevkovitá, červenavá. Plodem je nažka s chmýrem.
Poznámka: Druh byl donedávna řazen do rodu Stoebe, z něhož byl spolu s dalšími asi 5 druhy vyčleněn, protože široce pojímaný rod Stoebe měl parafyletický charakter. Typickým znakem rodu Seriphium jsou nenápadné červenavé květy.
Seriphium cinereum
Seriphium cinereum
Seriphium cinereumSeriphium cinereum
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, Stolová hora).