Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Serruria rosea
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste jen v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, v malém areálu nedaleko města Stellenbosch.
Ekologie: Provází formaci fynbos na svazích, budovaných kyselými, živinami chudými pískovci; lokality leží v nadmořských výškách 270–600 m. Květy jsou opylovány hmyzem, nažky přenášejí mravenci. Semena klíčí teprve po přechodu ohně.
Serruria rosea
Popis: Menší keřík, dorůstající výšky až 1,5 m. Listy jsou střídavé, 3–6 cm dlouhé, dělené na jemné čárkovité úkrojky, lysé. Květenství tvoří jednotlivé strbouly 1,5–2 cm v průměru; vnější zákrovní listeny jsou zřetelné, vejčité, 0,8–2,5 cm dlouhé a 0,4–1,4 cm široké, růžové, na okraji lemované stříbřitými chloupky; okvětí je 0,8–1,5 cm dlouhé, růžové, stříbřitě hedvábně chlupaté; čnělka je asi 1 cm dlouhá, nosič pylu je kyjovitý. Plody jsou chlupaté nažky.
Ohrožení a ochrana: Celý areál druhu se rozkládá jen asi na 50 km2, rostliny jsou zde ohroženy zalesňováním a invazemi zavlečených druhů. V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je druh zařazen mezi taxony blízké ohrožení (NC – near threatened).
Serruria rosea
Serruria rosea
Serruria rosea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).