Syn.: Dysosmon amoenum Raf., Sesamum africanum Tod., Sesamum occidentalis Heer et Regel, Sesamum oleiferum Sm., Sesamum orientale L., Volkameria orientalis (L.) Kuntze
Česká jména: sasam černý (Presl 1846), sezam indický (Valíček 1989)
Čeleď: Pedaliaceae R. Br.

Sesamum indicum

Rozšíření: Primární areál je nejasný. Prastará kulturní rostlina, odedávna pěstovaná především v Indii; novější názory předpokládají, že pochází právě odtud. V současné době se pěstuje i v dalších částech Asie, v tropické Africe, ale i ve Střední a Jižní Americe.

Ekologie: Vyžaduje sušší tropické klima s průměrnou roční teplotou kolem 23 °C. Při klíčení potřebuje vlhko, ale dospělé rostliny jsou díky mohutnému kořenovému systému značně odolné vůči suchu. Preferuje propustné úrodné půdy s neutrálním pH, ale je tolerantní vůči zasolení.

Popis: Jednoletá bylina s přímou, krátce chlupatou nebo olysalou lodyhou vysokou až 1,2 m. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, dolní řapíkaté, mají vejčitou až kopinatou, často členěnou čepel 4–20 cm dlouhou a 2–20 cm širokou, horní jsou přisedlé, podlouhlé až úzce kopinaté, 0,5–2,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou asi 0,5 cm dlouhé; kalich je 2–6 mm dlouhý, s čárkovitými až úzce kopinatými cípy, za plodu vytrvalý; koruna je souměrná, zvonkovitě nálevkovitá, 2–3,5 cm dlouhá, bílá, růžová, nachová nebo modrofialová, asi do jedné třetiny členěná; tyčinky jsou 4, přirostlé bází ke koruně; semeník je svrchní, srůstá z 2 plodolistů. Plodem je přímá, podlouhlá, tobolka 1,5–2,5 cm dlouhá, s 4 pouzdry; semena jsou četná, 2–3 mm dlouhá, černá, hnědá nebo žlutavá.

Využití: Pradávná kulturní rostlina. První pěstování bylo doloženo v Indii před asi 5500 lety, později se rozšířilo do Mezopotámie a do Egypta. Mezi dnešní největší pěstitele patří v Africe Tanzanie, Súdán a Nigérie, v Asii Barma, Indie a Čína. Semena jsou velmi bohatým zdrojem oleje, který má mnohostranné využití v kuchyni, zejména v Orientu. Oblíbené jsou také rozmanité cukrovinky, celými semeny se sype pečivo. U některých lidí ale sezamová semena vyvolávají alergickou reakci.

Poznámka: V rodu Sesamum se v současnosti akceptuje 31 druhů (POWO 2019), které rostou především v subsaharské Africe, mnohem méně v Asii na indickém subkontinentě a v Austrálii. Vývojové centrum rodu se předpokládá v Africe.

Sesamum indicumSesamum indicum
Sesamum indicumSesamum indicum
Sesamum indicum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).