Syn.: Daubentonia punicea (Cav.) DC., Emerus puniceus (Cav.) Kuntze, Piscidia ovalifolia Larranaga, Piscidia ovalis Larranaga, Piscidia punicea Cav., Sesbania tripetii F. T. Hubb.
Česká jména: sesbana (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Sesbania punicea
Rozšíření: Původní v Jižní Americe, v oblasti od jihu Brazílie (Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), po sever Argentiny, Paraguay a Uruguay. Zavlečen do dalších částí Jižní Ameriky, jižní Afriky i Severní Ameriky, v USA v pobřežních oblastech od jihu státu Virginia po východní Texas a v Kalifornii.
Ekologie: Roste v mokřinách, močálech, podél vodních toků a kolem vodních ploch, kde může tvořit husté porosty, také při okrajích lesů. Kvete na jaře a na začátku léta.
Popis: Opadavý keř nebo malý strom až 5 m vysoký. Borka je šedá až červenohnědá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, 12–18 cm dlouhé, se 7–16 jařmy lístků, které jsou eliptické, až 2,5 cm dlouhé. Květy v nicích hroznech, 2–3 cm dlouhé, kalich je 5četný, koruny jsou oranžově červené, pavéza je větší než člunek. Plodem je lusk, 7–10 cm dlouhý, přiškrcený, na okraji křídlatý, s 3–9 semeny.
Využití: Sesbania se pěstuje v klimaticky příhodných oblastech jako okrasný keř. Ve všech částech obsahuje jedovaté saponiny, zejména v semenech.
Poznámka: Mimo původní areál nezřídka invazivní druh, především na Floridě, v Kalifornii a jižní Africe.
Sesbania punicea
Sesbania punicea
Sesbania punicea
Sesbania punicea
Sesbania punicea
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Tickfaw State Park, poblíž Springfieldu).