Syn.: Emerus tomentosus Kuntze, Sesbania hawaiiensis O. Deg. et I. Deg., Sesbania hobdyi Degener et Degener
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Sesbania tomentosa
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, vyskytuje se na všech hlavních ostrovech (Kauai, Oahu, Molokai, Kahoolawe, Maui a Hawaii) a severozápadních ostrovech Nihoa a Necker.
Ekologie: Druh dříve rostl hojně na suchých stanovištích v nižší nadmořské výšce, nyní se zbylá populace nachází na písečných plážích, na dunách, v pobřežních nízkých křovinách, v lávových polích a vzácně i v suchých lesích, ve výšce od hladiny moře do 760 m.
Popis: Variabilní druh s rozdíly ve vzrůstu, barvě květu i odění listů. Nejčastěji roste jako bohatě větvený rozprostřený až poléhavý keř do výšky 2,5 m, ale na ostrově Molokai existuje i stromová forma dorůstající až 6 m. Jako poléhavý keř může pokrýt velkou plochu, větve mohou být až 14 m dlouhé. Listy jsou sudozpeřené, lístky oválné, na krátkých řapíčcích, většinou pokryté hedvábnými chloupky. Květy asi 2,5 cm dlouhé v barvě od oranžově červené, lososové, karmínové, vzácně žluté, v centru jsou obvykle žluté nebo žlutozelené. Rostliny z ostrova Nihoa mají červenooranžové květy a lístky téměř lysé; rostliny z ostrova Necker mají lososově oranžové květy a lístky velmi chlupaté. Květy jsou vonné, obsahují nektar. Plodem jsou dlouhé lusky, ve zralosti světle hnědé, s několika oranžovými až olivově zelenými semeny.
Ohrožení a ochrana: Ohrožený druh, na hlavních ostrovech je populace druhu dramaticky snižována spásáním, lesními požáry, konkurencí zavlečených druhů i provozem v místech výskytu, ale roste ještě celkem běžně na ostrovech Nihoa a Necker.
Sesbania tomentosa
Sesbania tomentosa
Sesbania tomentosa
Sesbania tomentosa
Fotografováno dne 16. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Waimea Bay Beach).