Syn.: Elaeagnus canadensis (L.) A. Nelson, Hippophae canadensis L., Lepargyrea canadensis (L.) Greene
Čeleď: Elaeagnaceae Juss. – hlošinovité
Shepherdia canadensis
Rozšíření: Areál je značně rozsáhlý, druh roste od Aljašky až po Kalifornii a Nové Mexiko, na východ zasahuje až k atlantickému pobřeží na Newfoundland a do Pennsylvanie.
Ekologie: Provází především otevřené boreální lesy; dobře snáší polostín a spíše sušší stanoviště v územích s kontinentálním klimatem; při pobřeží Pacifiku roste vzácně. Roste v symbióze s bakteriemi schopnými vázat vzdušný dusík. Vystupuje až do nadmořských výšek 2500 m.
Shepherdia canadensis
Popis: Opadavý dvoudomý keř s přímými nebo rozloženými větvemi, dorůstající výšky 1–2 m; větve jsou šedé až rezavé, hojně pokryté hnědavými šupinami. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až kopinaté, 1,5–6 cm dlouhé a 1–3 cm široké, shora zelené a s hnědavými šupinkami, na rubu hustě šupinaté, celokrajné. Nenápadné čtyřčetné květy jsou úžlabní, jednotlivé nebo v krátkých hroznech; samčí květy mají hnědožluté srostlé kališní lístky s 1–2 mm dlouhými cípy a 8 tyčinek; samičí květy tvoří češuli, v níž se nachází semeník tvořený jedním plodolistem. Plody jsou jasně červené elipsoidní, 6–8 mm dlouhé bobule s jediným semenem, jejich dužnina je šťavnatá až slizovitá, ale trpká.
Využití: Bobule jsou jedlé a chutné, ale ke zpracování (např. na kompoty nebo marmelády) se hodí teprve po přemrznutí, které je zbaví trpkosti. Rostlina má rovněž okrasný význam.
Shepherdia canadensis
Shepherdia canadensisShepherdia canadensis
Shepherdia canadensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Clearwater a Rearguard Falls); Karel Bergmann, jaro 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).