Syn.: Silene pratensis (Rafn.) Godr., Silene alba (Mill.) E. H. L. Krause, Melandrium album (Mill.) Garcke, Lychnis alba Mill., Lychnis vespertina Sibth.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Silene latifolia subsp. alba

Rozšíření: Souvislý výskyt sahá od Britských ostrovů přes střední a východní Evropu, na severu po sever Skandinávie, na jihu po jih Francie, Sicílii, Rumunsko a Kavkaz, na východě po střední Sibiř. Ostrůvkovitě se vyskytuje v Irsku, Malé Asii, na východě až po Kamčatku. Zavlečena do Severní Ameriky, na Nový Zéland a do Tasmánie. U nás se vyskytuje na celém území v teplejších polohách hojně, na horách roztroušeně.

Ekologie: Roste na rumištích, podél cest, na úhorech a jako plevel na polích. Upřednostňuje hlubší půdy bohaté na dusík. Kvete od května do září.

Popis: Většinou vytrvalá, 25–80 cm vysoká dvoudomá bylina. Lodyha přímá, v horní části větvená, chlupatá. Listy hustě měkce chlupaté, v přízemní růžici dlouze řapíkaté, eliptické až obvejčité, až 15 cm dlouhé a 5 cm široké, lodyžní listy vstřícné, přisedlé, eliptické až vejčitě kopinaté. Květenstvím je vidlan přecházející ve vijan. Květy pravidelné, pětičetné, čnělek 5. Kalich samčích květů trubkovitý, samičích vejcovitý, chlupatý. Korunní lístky s pakorunkou, bílé, dvouklanné. Plodem je tobolka.

Silene latifolia subsp. albaSilene latifolia subsp. alba
Silene latifolia subsp. albaSilene latifolia subsp. alba
Silene latifolia subsp. alba

Fotografováno dne 8. 6. 2004 (Česko, Dolní Břežany).