Syn.: Behen uniflorus Link, Behenantha uniflora (Roth) Ikonn., Cucubalus maritimus Lam., Silene maritima With., Silene vulgaris subsp. maritima (With.) A. et D. Löve
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Silene uniflora
Rozšíření: Pobřeží západní a severní Evropy – od severního Španělska přes atlantické pobřeží Francie a Britských ostrovů až po Island a severní Skandinávii, také na Azorských ostrovech a Madeiře. V rámci areálu se rozlišuje několik poddruhů. Druh byl zavlečen i do Austrálie.
Ekologie: Roste na výslunných stanovištích, na skalnatých útesech, kamenitých sutích, pobřežních písčinách, většinou v dosahu mořského příboje, objevuje se však i ve vyšších nadmořských výškách. Kvete od května do srpna.
Silene uniflora
Popis: Vytrvalá bylina, 10–15 cm vysoká. Lodyhy jsou poléhavé, listy celokrajné, obvejčité až kopinaté, dužnaté, ojíněné, květy 5četné, čepel korunních lístků 2dílná, kalich výrazně nafouklý, žilkovaný, koruna je bílá, 20–25 mm v průměru. Plodem je tobolka.
Poznámka: V západní Evropě se pěstuje tento druh silenky také v zahradách, byly vyšlechtěny i kultivary s růžovými květy a plnokvěté. U nás se pěstuje méně často.
Silene unifloraSilene uniflora
Silene uniflora
Fotografováno dne 30. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Ponta de São Lourenço).