Česká jména: smoloroň prorostlý (Domin et Podpěra 1928), mužák prorostlý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: silfia prerastená (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht et J. Presl – hvězdnicovité

Silphium perfoliatum

Rozšíření: Těžiště areálu leží na Středozápadě USA, od východních oblastí obou Dakot a Oklahomy až do Indiany a Alabamy, zasahuje také na jih kanadského Ontaria, východně se areál táhne až do Nové Anglie, kde však už zřejmě není původní. Druh byl zavlečen i do Evropy, byl zaznamenán rovněž u nás (např. Praha, Neratovice, Olomouc aj.). Jeho šíření může mít až invazivní charakter.

Ekologie: Ve své severoamerické domovině roste na vlhkých prérijních trávnících, ve světlých lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 500 m. V sekundárním areálu se objevuje v okolí lidských sídel a zahrad, na ruderálních stanovištích. Kvete od července do října.

Silphium perfoliatum

Popis: Vytrvalá bylina, 75–300 cm vysoká, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo chudě větvenou, výrazně hranatou, lysou nebo řídce chlupatou. Listy jsou vstřícné, vzácně v přeslenu po 3, řapíkaté nebo přisedlé, řapík je křídlatý, čepele jsou kopinaté, vejčité, 2–41 cm dlouhé a 0,5–24 cm široké, na bázi klínovité nebo nálevkovitě srostlé, celokrajné nebo na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, osténkatě draslavé. Úbory jsou uspořádané v řídkém chocholíku; zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, bylinné, seřazené ve 2–3 řadách; jazykovitých květů je 17–35, liguly jsou žluté; trubkovitých květů je 85–150(–200), jsou žluté. Plody jsou nažky 8–12 mm dlouhé, s chmýrem 0,5–1,5 mm dlouhým.

Ohrožení a ochrana: V americkém státě Michigan je řazen k ohroženým druhům. Naopak ve státě Connecticut, ve kterém není původní, je klasifikován jako potenciálně invazivní.

Poznámka: Rod Silphium zahrnuje asi 12 druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe. Jeho jméno upomíná na starověké legendární Silphium – s touto dávnou vyhynulou rostlinou však nemá tento americký rod jinak nic společného.

Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum
Silphium perfoliatum

Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).