Syn.: Aspilia grosseserrata M. E. Jones, Cosmos hintonii Sherff, Encelia sanguinea (A. Gray) Hemsl., Helianthus hastatus Sessé et Moc., Simsia erythranthema Sch. Bip. ex A. Gray, nom. illeg., Simsia triloba S. F. Blake
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Simsia sanguinea

Rozšíření: Středoamerický druh s areálem táhnoucím se od jihu středního Mexika přes Guatemalu až do Salvadoru.

Ekologie: Roste na kamenitých, skalnatých i travnatých stanovištích, na pastvinách, v lemech opadavých lesů, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 2500 m.

Simsia sanguinea

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 30–150 cm, s větvemi přímými, zřídka poléhavými, chlupatými a žláznatými. Listy jsou vstřícné nebo i střídavé, s řapíkem křídlatým a čepelí tvarově dosti variabilní, čárkovitou až vejčitou, jednoduchou nebo v dolní části 3laločnou, 1,5–16 cm dlouhou, na bázi klínovitou, na vrcholu špičatou, chlupatou, žláznatou nebo nežláznatou. Úbory vyrůstají v řídkém chocholíku na stopkách (1–)3–12 cm dlouhých, chlupatých a žláznatých; zákrov je zvonkovitý, 8–14 mm dlouhý, zákrovních listenů je 15–25, vyrůstají ve 2 nebo 3 řadách, jsou zelené až temně zelené, někdy nachově naběhlé, chlupaté, vnější jsou široce kopinaté, 4–11 mm dlouhé, vnitřní čárkovité až kopinaté, 6–13 mm dlouhé; jazykovitých květů je 6–15, jejich ligula je 7–13,5 mm dlouhá, růžová až nachová, jen vzácně bílá nebo nažloutlá, trubkovitých květů je 17–44, jsou oboupohlavné, jejich koruna je až 7,5 mm dlouhá, nejprve bílá, později narůžovělá až nachová; prašníky jsou žluté. Plodem je nažka, až 6,5 mm dlouhá.

Poznámka: V rodu Simsia je v současnosti akceptováno 29 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Nového světa.

Simsia sanguinea
Simsia sanguinea
Simsia sanguinea
Simsia sanguinea
Simsia sanguinea

Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Mitla).