Syn.: Corytholoma sellovii (Mart.) Kuntze, Gesnera sellovii Mart. Rechsteineria ramboi Hoehne, Rechsteineria sellovii (Mart.) Kuntze
Česká jména: siningie (Mareček 2001)
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Sinningia sellovii

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v jižní Brazílii (Mata Atlântica), severovýchodní Argentině, Paraguayi a východní Bolívii.

Ekologie: Roste na vlhkých a přistíněných skalnatých výchozech ve vlhkých lesích. Kvete od září do února.

Popis: Hlíznatá bylina s lodyhou přímou, 30–80 cm dlouhou, často větvenou, červeně naběhlou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, někdy vyrůstají v přeslenu po 3, řapík je až 1 cm dlouhý, čepel eliptická až vejčitá, 7–12 cm dlouhá a 2,5–4 cm široká, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, po okraji vroubkovaná, na vrcholu špičatá, po obou stranách chlupatá. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou nicí, vyrůstají na stopkách 6–20 mm dlouhých, chlupatých; kalich je zvonkovitý, chlupatý, cípy jsou trojúhelníkovité, až 8 mm dlouhé, zašpičatělé, koruna je trubkovitá, 18–26 mm dlouhá, růžová až červená, vzácněji bílá, vně chlupatá, na bázi stažená, cípy jsou stejné, 2–3 mm dlouhé; tyčinky jsou 4, nitky jsou 20–32 mm dlouhé, lysé, čnělka je 20–33 mm dlouhá, nazelenalá. Plodem je kulovitá tobolka, až 11 mm dlouhá.

Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasná rostlina.

Sinningia sellovii
Sinningia sellovii

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).