Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Sipanea galioides
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, vyskytuje se ve Venezuele, Guyaně, Francouzské Guyaně a v Brazílii ve státě Amazonas.
Ekologie: Provází travinobylinné porosty rázu savany, okraje galeriových lesů, i skalní terásky, do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Sipanea galioides
Popis: Vytrvalá bylina s tenkými, vystoupavými, jemně přitiskle chlupatými lodyhami. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 1,9–3,1 cm dlouhé a 4–6 mm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté; palisty jsou široce trojúhelníkovité, asi 4 mm dlouhé, špičaté. Na vrcholu lodyhy se v úžlabí listů tvoří několik zkrácených vidlanů; květy jsou 5(–6)četné; kališní cípy jsou čárkovité, asi 6 mm dlouhé, špičaté; koruna je řepicovitá, s trubkou 1,8–2 cm dlouhou a vejčitými, 0,8–1 cm dlouhými zašpičatělými cípy; tyčinek je 5; semeník je spodní, 2plouzdrý. Plody jsou tobolky s mnoha semeny.
Poznámka: Do rodu Sipanea náleží asi 25 amerických tropických bylin nebo polokeříků. Většina je součástí květeny Jižní Ameriky, zejména Amazonské nížiny, pouze jediný (Sipanea biflora) přesahuje až do Nikaraguy ve Střední Americe. Od blízce příbuzného druhu Sipanea pratensis se liší zde představovaný druh především úzkými listy.
Sipanea galioides
Sipanea galioides
Sipanea galioides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, úpatí hory Roraima).