Syn.: Cheirinia strictissima (L.) Link, Crucifera strictissima (L.) E. H. L. Krause, Hesperis strictissima (L.) Kuntze, Norta strictissima (L.) Schur
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Sisymbrium strictissimum
Rozšíření: Druh byl popsán ze Švýcarska, původní je patrně v jižní části střední Evropy a také na jihovýchodě kontinentu, v pásu od východní Francie přes severní Itálii po Bulharsko, na východě zasahuje až do Povolží. Jinde v Evropě (střední, západní i severní) je zavlečený. U nás je patrně nepůvodní.
Ekologie: Původně jde o druh rostoucí na lesních okrajích, na mýtinách, na kamenitých stráních, dnes se šíří v narušených plášťových společenstvech, v pobřežních křovinách, častý je i na okrajích cest a v okolí sídlišť, u nás od nížin do podhůří, častěji v teplých oblastech. Kvete od května do července.
Sisymbrium strictissimum
Popis: Vytrvalé byliny se silným oddenkem. Lodyhy jsou přímé, 45–80 cm vysoké, někdy dorůstají až 200 cm výšky, jsou nad polovinou větvené, hustě olistěné, chlupaté, řidčeji olysalé. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, eliptické až kopinaté, až 22 cm dlouhé, celokrajné nebo zubaté, při bázi až laločnaté, případně drobně zubaté; střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé, drobně zubaté, dlouze zašpičatělé, všechny listy jsou na rubu měkce chlupaté. Květenstvím je hrozen složený z 11–60 květů; kališní lístky jsou odstálé, kopinaté, lysé, v horní polovině žlutooranžové, vnější jsou na vrcholu kápovité; korunní lístky jsou obvejčité, 4,5–10 mm dlouhé, žluté, blizna je stlačeně kulovitá. Plodní stopky jsou odstálé, rovné, šešule jsou oblé, (15–)30–80 mm dlouhé, jen o málo širší než stopky. Semen je 20–30, rezavohnědých.
Záměny: Od ostatních našich hulevníků se odlišuje víceméně celistvými listy a mohutným vzrůstem. Rozpaky mohou činit též některé druhy trýzelů, například trýzel malokvětý (Erysimum cheiranthoides), který má také žluté květy a poněkud podobný tvar listů. Trýzely však mají alespoň některé chlupy dvou nebo víceramenné.
Sisymbrium strictissimum
Sisymbrium strictissimum
Sisymbrium strictissimum
Sisymbrium strictissimum
Sisymbrium strictissimum
Fotografováno dne 5. 7. 2016 (NPR Tabulová, Sirotčí hrádek).