Syn.: Sisyrinchium angustifolium auct.
Česká jména: badil horský (Dostál 1989), badil úzkolistý (Kubát 2002, Danihelka 2012)
Slovenská jména: mečovka horská (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Sisyrinchium montanum
Rozšíření: Druh je původní v severní části Severní Ameriky, areál sahá od jižního Yukonu až po Labrador a Newfoundland, na jih zasahuje po Pennsylvánii, Nebrasku a sever státu New Mexico. V Evropě se vyskytuje adventivně, místy zcela zdomácnělý.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, na březích vodních toků nebo ve vlhkých světlých lesích, v pásmu od pobřeží moře až do výšky okolo 3100 m. Kvete od května do července.
Sisyrinchium montanum
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina. Lodyha je 10–30 cm vysoká, nevětvená, zploštělá a křídlatá. Přízemní listy jsou kratší než lodyha, čárkovité, 3–4 mm široké, špičaté. Květenství je chudokvěté, květy po 1–4 v úžlabí kopinatého listenu. Okvětní lístky jsou modré, v ústí se žlutou skvrnou, zakončené osinkou. Plodem je kulovitá tobolka.
Záměny: Druh byl v minulosti i českou botanickou literaturou zaměňován s badilem úzkolistým (Sisyrinchium angustifolium), od kterého se odlišuje především nevětvenou lodyhou. Areál druhého druhu je odlišný – vyskytuje se na jihovýchodě severoamerického kontinentu a není známo, že by u nás zplaňoval.
Sisyrinchium montanum
Sisyrinchium montanum
Sisyrinchium montanumSisyrinchium montanum
Sisyrinchium montanumSisyrinchium montanum
Sisyrinchium montanum
Fotografovali Miroslav Dvorský, dne 15. 6. 2008 (východní Slovensko, u Nové Sedlice) a Karel Bergmann, v červnu 2011 (Kanada, Alberta, Calgary, North Weaselhead).