Syn.: Bermudiana striata (Sm.) Moench, Ferraria ochroleuca Salisb., Marica striata (Sm.) Ker Gawl., Moraea sertula Jacq., Paneguia striata (Sm.) Raf., Sisyrinchium libertioides Steud., nom. inval., Sisyrinchium lutescens Lodd., Sisyrinchium reticulatum Dum. Cours., Sisyrinchium sertiflorum Salisb., Sisyrinchium spicatum Cav.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité

Sisyrinchium striatum

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste ve střední části Chile a přilehlém pohraničí Argentiny v provinciích Chubut a Mendoza. Jako dosti oblíbená trvalka se pěstuje i na dalších kontinentech (v Severní Americe, západní Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu) a občas zplaňuje; ve Velké Británii má invazivní potenciál.
Ekologie: Roste na horských loukách na neutrálních až slabě zásaditých půdách, zaznamenán byl až do nadmořských výšek 2500 m.

Sisyrinchium striatum

Popis: Vytrvalá stálezelená bylina s oddenkem, vysoká 60–90 cm, tvoří obvykle husté shluky. Listy jsou mečovité, až 1,5 cm široké, sivozelené, na okraji blanitě lemované. Květenství je hustá stažená lata; šestičetné květy vyrůstají ve svazečcích a jsou podepřeny 1–2 špičatými listeny; květní stopky jsou tenké; okvětní lístky jsou 0,8–1 cm dlouhé, bělavé, na bázi žluté; tyčinky jsou 3, srostlé do 3,5–5 mm dlouhého sloupku; semeník je spodní, srůstá z 3 plodolistů. Plodem jsou široce válcovité tobolky asi 1 cm dlouhé.

Sisyrinchium striatum
Sisyrinchium striatum
Sisyrinchium striatum
Sisyrinchium striatum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 7. 2016 (Velká Británie, Ely, rostliny z kultury), Ladislav Hoskovec, dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).