Syn.: Smilax laevis Gueldenst. ex Ledeb., Smilax panduriformis Aliev
Česká jména: přestup (Presl 1846)
Čeleď: Smilacaceae Vent. – přestupovité
Smilax excelsa
Rozšíření: Vyskytuje se v celé Euxinské provincii, tedy ve východním Bulharsku, severním Turecku, Gruzii, zasahuje i do severního Řecka, na Ukrajině se vyskytuje na Krymu a na severní straně Kavkazu v Adygejsku, Čečensku, Dagestánu, Ingušsku, Kabardsku-Balkarsku, Karačajevsku-Čerkesku, Krásnodarském a Stavropolském kraji a v Severní Osetii. Dále přesahuje do jihozápadní Asie do Arménie (pouze vzácně v provincii Tavuš v severozápadní části země), Ázerbájdžánu a do severního Íránu, rovněž do Libanonu a Sýrie.
Ekologie: Je druhem teplých humidních lesů. Vyskytuje se ve vlhkých říčních údolích, ve výškách do 1000 m n. m. Kvete od května do července (srpna).
Smilax excelsa
Popis: Stálezelená liána s hranatou lodyhou dosahující délky až 20 m, s úponkami a až 1 cm dlouhými trny. Listy jsou střídavé, s řapíkem asi 1 cm dlouhým, listová čepel je trojúhelníkovitá, na bázi srdčitá nebo uťatá, na vrcholu špičatá, kožovitá, avšak tvar listu může být poměrně variabilní, někdy je listová čepel za laloky srdčité báze violovitě zúžená (panduriformní), jindy jsou na okraji listové čepele ostré, tenké zuby. Rostlina tvoří okolíky po 6–12 květech, které jsou zelenavé. Plody jsou kulovité dužnaté bobule, až 1 cm velké.
Poznámka: Rod Smilax je početný, asi s 350 druhy, které můžeme najít takřka po celém světě v subtropickém a tropickém pásmu. V Evropě se kromě euxinského druhu Smilax excelsa vyskytuje také Smilax aspera, který je mediteránním druhem, a zatímco do Turecka zasahuje jen na jih země, do Gruzie a jiných kavkazských zemí už nezasahuje vůbec. Další dva endemické druhy jsou známé i z ostrovů v Atlantském oceánu (Smilax azorica – Azory, Smilax canariensis – Kanárské ostrovy).
Smilax excelsa
Smilax excelsa
Smilax excelsa
Fotografovali Pavel Novák, dne 12. 7. 2015, a Kryštof Chytrý, dne 12. 7. 2016 (Gruzie, oblast Kolchické nížiny a předhůří tušetských hřebenů Velkého Kavkazu).